Jedną z najlepszych funkcji, jakie może mieć telefon komórkowy, jest wodoodporność. Jedną z głównych przyczyn awarii telefonu komórkowego jest kontakt z płynami, lub przebywanie w zbyt wilgotnym środowisku.

Kiedy znajdziemy się w sytuacji, w której Twój smartfon zamókł i nie wiesz, jak zareagować, musisz przeprowadzić kilka czynności. Pierwszą czynnością, jaką należy podjąć w sytuacji awaryjnej, jest usunięcie baterii, jeśli dostęp do niej jest możliwy, co zdarza się coraz rzadziej. Ponadto, zaleca się również wyjęcie karty SIM i karty Micro SD (jeśli taką posiadasz).

Przed osuszeniem telefonu zaleca się wyjęcie baterii, karty SIM i karty pamięci SD

W przypadku nadmiernego zamoczenia telefonu musimy pamiętać, że woda przewodzi prąd, a ponieważ układy elektroniczne składają się z tysięcy bardzo małych połączeń, łatwo o zwarcie. Dlatego nie należy go włączać przed dokładnym wysuszeniem. Oto kilka innych kroków, które należy podjąć. Należy dokładne wysuszyć telefon za pomocą papieru lub chłonnej szmatki. Jeśli masz możliwość wyjęcia baterii, osusz również część, w której się ona znajduje. Dobrym rozwiązaniem byłoby wysuszenie telefonu gorącym powietrzem, na przykład za pomocą suszarki do włosów. Ważne jest jednak, aby nie zbliżać bezpośredniego źródła ciepła do urządzenia. Proces ten powinien być wykonywany powoli i bardzo ostrożnie.

Ryż często pomaga całkowicie wysuszyć telefon

Powinieneś również wiedzieć, że rzekomy mit o ryżu działa. Po wykonaniu suszenia ręcznego, możesz włożyć telefon na 24 godziny do pojemnika wypełnionego tym zbożem.

W ten sposób płyn, który jest jeszcze w środku zostanie wchłonięty przez ryż, a Ty będziesz mógł włączyć Twój telefon z dużym prawdopodobieństwem sukcesu. Najpierw jednak warto sprawdzić, czy ryż wchłonął całą wodę, w przeciwnym razie trzeba kontynuować suszenie telefonu.

Na rynku dostępny jest produkt chemiczny o charakterze dielektrycznym (ciecz, która nie przewodzi prądu), który umożliwia zanurzenie go na pewien czas w odpowiednim pojemniku w celu wyeliminowania wody lub wilgoci z wnętrza telefonu. To może być ciekawa opcja. Jeśli nic nie pomoże. Pozostaje tylko oddać telefon do serwisu technicznego i poprosić o wycenę naprawy lub, kupić nowy telefon.