Nie wszystkie telefony mogą cieszyć się najnowszym systemem Android. Tak naprawdę producenci pozwalają na aktualizację oprogramowania tylko najpopularniejszym smartfonom.
Załóżmy, że Klient kupuje Jakiś nowy smartfon, który dopiero co się pojawił i ma najnowszy system Android 6. 0 Marshmallow. Teraz cieszy się najnowszym systemem, ale po dwóch latach nie będzie mógł zainstalować lepszej wersji. W ten sposób jeśli Klient chce mieć najnowszy system, musi kupić nowszy smartfon.
Tak to się kręci, a producenci na tym zyskują. Gdyby pozwalały wszystkim smartfonom uaktualniać oprogramowanie, sprzedaż spadłaby. Ale nie oskarżajmy o wszystko producentów. Jest też druga strona medalu; Smartfon może nie udźwignąć nowszej wersji oprogramowania. Chcielibyście mieć telefon zaktualizowany, z najnowszym systemem, ale którego nie da się uruchomić?
Jednak mimo tego użytkownicy starszych systemów Android aktualizują swoje telefony. Wykorzystują do tego zewnętrzne oprogramowania. Przykładem jest CyanogenMod. Jest to zmodyfikowany system Android, zawierający wiele ulepszeń. Jednocześnie jest to źródło aktualizacji dla smartfonów niewspieranych już oficjalnie przez producenta. Użytkownik ma do wyboru między CyanogenMod a Cyanogen OS. Cyanogen OS jest oficjalnym oprogramowaniem firmy Cyanogen Inc. A CyanogenMod został stworzony przez społeczność CyanogenMod.
Ale pamiętajcie, że jeśli zdecydujecie się zaktualizować czy zmienić oprogramowanie postępujcie ostrożnie. Telefony z zmienionym oprogramowaniem nie podlegają gwarancji.